Sochař, architekt a pedagog Václav Cigler
Foto: Tomáš Tesař
V tvorbě Václava Ciglera sledujeme až zázračné zacházení se světlem a tvarovou čistotu. Obojí vyvolává povznášející pocity a přináší klid. Jako by postupně odhaloval tajemství. Umění je pro něj především druh komunikace.

Prostory, které vytvářím, předkládám divákovi jako podnět k vzájemnému dialogu nebo k tomu, aby se zamyslel. Na svých výstavách chci poskytnout návštěvníkovi místa ke společnému setkávání, nebo snad i k meditaci," říká Václav Cigler.

Každé dílo, pod nímž je podepsán, má v sobě několik významových rovin, ať už se jedná o objekty ze skla, rozsáhlé instalace v krajině nebo intimní šperky. Postupně je odhalujeme, objevujeme a odnášíme si s sebou ve vizuální paměti. Jeho lávka v pražském Museu Kampa přesně dotváří architekturu muzea a každému, kdo na ni vstoupí, umožní nečekaný kontakt s městem. Skleněným křížem nad Novým kostelem v Litomyšli ještě umocnil duchovní rozměr stavby: jakmile křížem procházejí sluneční paprsky, vzniká z dálky viditelná duha. Odvážlivci vystupují na střechu, aby mohli skrz kříž pozorovat město. Jeho tvorba je často výsledkem odvážných experimentů. Lustr ve Slovenském národním divadle byl prvním svého druhu, jehož světelné sestavy se daly programovat. Osvětlovací těleso se tak stalo živým uměleckým objektem.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.