Sochař, architekt a pedagog Václav Cigler
Foto: Tomáš Tesař
V tvorbě Václava Ciglera sledujeme až zázračné zacházení se světlem a tvarovou čistotu. Obojí vyvolává povznášející pocity a přináší klid. Jako by postupně odhaloval tajemství. Umění je pro něj především druh komunikace.

Prostory, které vytvářím, předkládám divákovi jako podnět k vzájemnému dialogu nebo k tomu, aby se zamyslel. Na svých výstavách chci poskytnout návštěvníkovi místa ke společnému setkávání, nebo snad i k meditaci," říká Václav Cigler.

Každé dílo, pod nímž je podepsán, má v sobě několik významových rovin, ať už se jedná o objekty ze skla, rozsáhlé instalace v krajině nebo intimní šperky. Postupně je odhalujeme, objevujeme a odnášíme si s sebou ve vizuální paměti. Jeho lávka v pražském Museu Kampa přesně dotváří architekturu muzea a každému, kdo na ni vstoupí, umožní nečekaný kontakt s městem. Skleněným křížem nad Novým kostelem v Litomyšli ještě umocnil duchovní rozměr stavby: jakmile křížem procházejí sluneční paprsky, vzniká z dálky viditelná duha. Odvážlivci vystupují na střechu, aby mohli skrz kříž pozorovat město. Jeho tvorba je často výsledkem odvážných experimentů. Lustr ve Slovenském národním divadle byl prvním svého druhu, jehož světelné sestavy se daly programovat. Osvětlovací těleso se tak stalo živým uměleckým objektem.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.