Zleva Marta Lamplová (1897–1942), Richard Lampl (1883–1942), jejich syn Jiří Lampl (1920–1982).
Foto: archiv Evy Lwinové
Začalo to nápadem na originální dárek. A potom přišel šok. Někteří lidé pak přijdou na to, že jejich předkové byli třeba šlechtici či politiky nebo také obyčejní pohodní.

Michal Cyrany si jako kluk rád hověl na dřevěném sedátku, které si jeho dědeček přimontoval ke svému invalidnímu vozíku. Starý muž vnukovi vyprávěl neuvěřitelné historky. Podle nich třeba jeden z jeho předků přišel o hlavu v boji proti Turkům kdesi v Horních Uhrách. Jeho sedmiletého syna pak jakýsi sluha zachránil a převezl do českých zemí, kde později založil další větev rodu.

 "Maminka měla ve skříni schovaný sádrový erb, a když jsem ji hezky poprosil, někdy mi ho ukázala. Ale nesměl jsem o něm mluvit před kamarády," vypráví 47letý Michal Cyrany, jenž pracuje jako technik v mladoboleslavské automobilce Škoda a bydlí v sousední obci Kosmonosy. V rodině se občas četlo z útlé kroniky, kterou sepsal dědečkův bratr Augustýn. Byly v ní historky o zchudlých šlechticích Cyranyových, jež se v rodině tradovaly.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.