Starosta Alexandr Terek na nalezišti lithia v Horním Slavkově
Foto: Matej Slávik
Nejen na Cínovci, ale i v Horním Slavkově je zakutáno žádané lithium. Zázračnou surovinu tu ovšem "neobjevili" Australané, nýbrž matematik Karel Janeček. Na rozdíl od něj z ní městečko nejspíš mít nic nebude. A může si za to samo.

Pod zemí tu narazili na "ropu budoucnosti". Alespoň tak lithium před časem nazvala světoznámá banka Goldman Sachs. 44hektarový areál u městečka Horní Slavkov navzdory vzácnému nálezu není oplocený, chybí tu jakákoliv cedule omezující vstup, u cesty stojí jen ruina opuštěného domečku vrátného a pomalu trouchnivějící závora z březového kmene. Po lithiu se tu tak může procházet kdokoliv.

Dnes zlatem vyvažovaný kov, který je lehčí než voda, dá se krájet nožem a musí se pracně uvolňovat z jiných hornin, totiž odsud jen tak v batohu neodnesete. Obyvatele Horního Slavkova nicméně trápí pocit, že je o vzácný poklad stejně už kdosi připravil.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.