NEPOUŽÍVAT
Foto: Libor Fojtík
Během půl roku si ve své čtvrti připadal jako u cizích. Dnes sportem posiluje budoucnost dětí, z nichž některé až do prvního turnaje nejely vlakem, neuměly se zeptat na cestu a nemluvily se svými "bílými" vrstevníky.

Ve volném čase trénuje malé ostravské fotbalisty a jeho rodina si zvykla, že si ho kluci chodí vytáhnout na plácek před domem, i když se nudí a do oficiálního tréninku je daleko. "Strejdo, pojďte si s námi zakopat," volají do oken ostravské bytovky, ale ve vykání jsou důslední; trenér na něj z praktických důvodů dbá. "Strejda" Jaroslav Horváth vstane od práce, zavolá svého syna, kvůli němuž s tréninky streetfotbalistů z klubu Mongaguá vůbec začal, a jde.

Mezi osobním nasazením Jaroslava Horvátha a množstvím podobně fungujících dospělých jinde v republice se však dá vypozorovat jeden podstatný rozdíl. Díky Mongaguá, dětskému mančaftu pojmenovanému po brazilském městě, odkud do Česka přijelo několik ligových fotbalistů, se romské děti z vyloučené lokality v Ostravě-Kunčičkách dostanou do styku s majoritní společností. Společenský význam sportu, na nějž se nabalují další zkušenosti, v Kunčičkách téměř nelze přecenit: děti poznají, jaké to je, když "o něco" jde, některé se vůbec poprvé setkají s pořádky, které "bílí" považují za běžné, ale i s bílými dětmi jako takovými. Od venkovního světa je přitom nedělí plot ani žádné nařízení - jejich segregace probíhá nepozorovaně, zvolna a jejich rodiče ji nemohou zastavit ani zvrátit.  

"Před pár lety v Kunčičkách žilo nejvýš 10 romských rodin. Bylo tu nádherně. Fungovaly sousedské vztahy, před každým domem byste našla záhony, květiny a lavičky. Lidé se znali a zdravili. Začalo se to lámat během posledních osmi let," vypráví někdejší aktivní fotbalista Jaroslav Horváth o pozvolném sestupu Kunčiček k nelichotivému označení a kletbě, která s ním padla na místní dorost.

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.