Fotograf Josef Koudelka
Foto: Jakub Plíhal
Stal se archetypem nezávislého umělce. Vyprávějí se o něm příběhy, historky. Je považován za člověka, který se nezaprodal, nedělá kompromisy a dosáhl nejvyšších met.

Pro fotografy je Josef Koudelka vzorem, k němuž vzhlížejí. Chtějí být jako on, někteří se i tak oblékají a používají stejný fotoaparát. Ale to nestačí. I když on sám rezolutně tvrdí − a vypadá při tom přesvědčivě −, že pro něj je fotka jenom kus potištěného papíru, jeho tvorba se vyznačuje něčím, co přesahuje běžné kategorie. Je nadčasovým, univerzálním poselstvím o lidech a světě.

V Uměleckoprůmyslovém museu jej po tiskovce k výstavě Návraty obklopilo několik desítek novinářů, fotografů, kameramanů. Čekali, až se objeví mezi svými díly. Cvakají mechanismy aparátů. Josef Koudelka stojí před jednou z fotografií, které udělal během srpnové okupace v osmašedesátém. Jsou na ní dva mladíci s vlajkou před budovou Československého rozhlasu. Jeden obraz za milion slov.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.