Mladí vynálezci náramku Life Saving Bracelet Svätopluk Blažej (vlevo) a Michal Riša
Foto: Lukáš Němeček
Vypadá jako sportovní náramek. Projekt Svätopluka Blažeje však míří výš. Ve startupové soutěži získal Cenu Hospodářských novin.

Říct si o pomoc není nikdy úplně jednoduché. Zvlášť když na to člověk má jen několik vteřin a na místě je v tu chvíli úplně sám. Takových situací už zažil Svätopluk Blažej hodně − jako těžký alergik na včelí jed několikrát skončil v nemocnici, jednou na pár týdnů dokonce v kómatu. "Byla to otřesná zkušenost. Ležel jsem na zemi, nemohl jsem se hýbat a kolem nebyl nikdo, kdo by mi včas zavolal záchranku. Pak jsem se probral až v nemocnici," líčí mladík.

Proti bezmocnosti lidí, kteří se náhle ocitnou v ohrožení života, se 22letý student automatizace a řídicí techniky na brněnském VUT nyní rozhodl bojovat: navrhl inteligentní náramek, který kromě monitoringu životních funkcí také detekuje pád, předpovídá nebezpečnou situaci a v případě nouze dokáže zavolat blízkého člověka nebo právě záchranku.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.