Český imunolog Ivan Lefkovits
Foto: Michaela Danelová
Český imunolog Ivan Lefkovits vybudoval v Basileji špičkový vědecký ústav a stojí také za pozoruhodným nakladatelským počinem.

Ještě mu nebylo osm let, když byl s bratrem a matkou deportován do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Zatímco bratr byl zavražděn, Ivan Lefkovits s matkou přežili i pochod smrti a v Bergen-Belsenu se dočkali 15. dubna 1945, kdy do tábora dorazila spojenecká armáda. "Na osvobození jsme od té doby vzpomínali mlčky. Matka zapalovala v předvečer svíčku − beze slov, jako při bohoslužbě," říká profesor Lefkovits. "Naše výročí bylo ale o dva dny později než to oficiální. Slavili jsme až 17. duben, den, kdy jsme dostali vodu."

Den, kdy se po dlouhé době mohli napít, se stal symbolem naděje, ale o prožitém utrpení, smrti otce a bratra, Ivan Lefkovits desítky let s nikým nemluvil. Nehybné ticho se zlomilo, až když se jeho šestnáctiletý syn odvážil babičky na konci 70. let zeptat: "Proč jste se nebránili? Proč jste šli jako ovce na porážku?"

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.