Jarní čtení
Foto: archiv
Velký knižní čtvrtek přinesl 15. března řadu novinek. Zajímavé knihy ale vycházejí každý den.

Václava Jandečková:
Falešné hranice
Argo

Příběhy Akce "Kámen" 1948−1951, to je podtitul knihy, v níž známá badatelka vysvětluje princip a zákulisí výjimečně důmyslné manipulace ze strany Státní bezpečnosti. Ta neváhala vymýšlet a organizovat speciální pasti na někdejších československých hranicích, do nichž lákala předem vytipované odpůrce režimu. Akce Kámen − to jsou falešné hraniční čáry, celnice a úřadovny americké vojenské kontrarozvědky a také stovky zničených životů. Dosud nepublikované archivní materiály autorka konfrontuje s pozdějšími výpověďmi svědků, a tak prostřednictvím osudů konkrétních obětí interpretuje postupy tajné policie po únoru 1948.

Jiří Křižan:
Stín
Knihovna Václava Havla

"Ty jsi byl moc malý, když tobě oběsili tátu a mně syna, když to tvoji matku zabilo a zůstali jsme sami. Já moc starý a ty děcko…" Jiří Křižan napsal působivý příběh o osiřelém venkovském chlapci a jeho dědovi, když už sám moc dobře věděl, jaké to je, být "nepřítelem komunistického státu". Jeden z nejosobitějších českých filmových scenáristů, zakládající člen Občanského fóra a poradce Václava Havla se v roce 1997 vrátil domů a ujal se hospodaření na statku, který dostal zpět v restituci. Vydání své prvotiny se ale nedožil.

HN

Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.