Pohřeb Jána Kuciaka ve slovenském Štiavniku, 3. března 2018
Foto: Profimedia
Rekonstrukce případu, který změnil Slovensko. Jaký byl první zavražděný novinář v dějinách země a proč zemřel i se svou snoubenkou?

Domek Jána Kuciaka stojí uprostřed dlouhé ulice. Když tudy teď přejede auto nebo kráčí neznámý chodec, místní jej ostražitě pozorují. V den, kdy na konci vesnice Veľká Mača, vzdálené 40 minut jízdy východně od Bratislavy, padly dva smrtící výstřely, si prý ale nikdo ničeho podezřelého nevšiml. Někdo však musel vejít do stavení a nejdříve jednou ranou do hlavy zastřelit reportérovu přítelkyni Martinu Kušnírovou. V té chvíli seděla v kuchyni u počítače. A o několik okamžiků později na schodech do sklepa druhou ranou mířenou do hrudi vrah zabil jejího snoubence.

Ulice, kde se zákeřná vražda, či spíše chladnokrevná poprava stala, končí v polích, označena je dvojjazyčnou cedulí: "Brezová ulica − Nyírfa utca". Mateřštinou většiny obyvatel obce je totiž maďarština. "Byli to milí lidé. Ona mě zdravila maďarsky. Domek koupili v létě a udělali na něm hodně práce. Vyslýchali mě četníci, ale já nic neviděla. Že on byl novinář, jsem se dozvěděla až z televize. Od té doby se třesu. Celý život měli před sebou," vzlyká sousedka Rozálie Zamborská, která přišla k domu zavražděných zapálit svíčku.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.