Orientalista Petr Pelikán
Foto: Matej Slávik
Přestoupil k islámu, ale nelíbí se mu expanze kebabu v Česku. Je veteránem války v Zálivu, ale líčí ji s odstupem dobrého vojáka Švejka. Ovládá súdánské anekdoty, protože se pro tuto zemi stal honorárním konzulem.

Ve svém bytě na kraji Prahy mi Petr Pelikán ukazuje sbírku vyznamenání, která dostal za účast ve válce v Perském zálivu. Během operace Pouštní bouře z ledna a února 1991, při níž Američané se spojenci vyhnali z Kuvajtu iráckou armádu, působil jako tlumočník a styčný důstojník v československé chemické jednotce. Nejen o udělování medailí vypráví způsobem, jenž má skutečně daleko k hrdinskému patosu.

Své zatím poslední dobrodružné angažmá − úspěšné vyjednávání o propuštění Čechů unesených v Libanonu kontroverzní výměnou za v USA stíhaného Libanonce − popisuje podobně uvolněně: "Schválila mě tam vláda. Ale ti, kteří to měli na starosti, čili lidé z ministerstva zahraničí a tajných služeb, na mě hleděli asi jako doktoři z IKEM, kterým přivedli babu kořenářku, aby společně transplantovali játra," glosuje.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.