Snímky zachycené analogovou technikou pořídil Jan Svatoš během expedice „po stopách Johnsonových“ v roce 2010, na níž ho v roli kameramanky doprovázela jeho žena Romi.
Foto: Jan Svatoš
Dva američtí dokumentaristé před sto lety objevovali pro západní svět Afriku. Jejich zapomenutý příběh zmapoval poprvé v celovečerním dokumentu český filmař Jan Svatoš.

Letecké záběry stád žiraf a slonů čítající stovky, možná i tisícovky kusů podkresluje podmanivá hudba. Divák má na okamžik možnost dojmout se nad faktem, že tolik zvířat pohromadě v Africe už dávno není k vidění. Pak se atmosféra vyprávění odlehčí a na plátně se objeví snímek, na kterém běží rozzuřený nosorožec přímo proti objektivu. Doprovází ho komentář: "Zdá se, že zdejší zvířata mají k fotoaparátu dvojí vztah: Buď utíkají před ním, nebo přímo na něj."

Draze vykoupený postřeh si poznamenal fotograf, kameraman a spisovatel Martin Johnson, který se svou ženou Osou patřil k průkopníkům přírodopisného filmu. Po první cestě do Oceánie, kde nechybělo mnoho, aby se oba američtí cestovatelé stali vinou nedorozumění večeří tamních lidojedů, se vydali v roce 1921 na černý kontinent.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.