Jiří a Ivana Čížkovi v kladenské „přípravce“ Vějíř
Foto: Matej Slávik
Neznaly barvy nebo si nikdy neprohlížely knížku. Pro děti z kladenských vyloučených lokalit otevřel podnikatelský pár Čížkových školku, která chce přetnout začarovaný kruh jejich doživotního "vyloučení".

Dodnes si prý pamatuje jméno chlapce, který s ní v rodném Chomutově chodil do první třídy a ostatní se mu smáli, protože měl roztrhané oblečení a věčnou nudli u nosu. "Mně ho bylo líto, zastávala jsem se ho a nějak jsem chápala, že za to nemůže," vypráví Ivana Čížková, dnes spolumajitelka rodinné firmy PentaGen, která do Česka dováží přístroje pro medicínskou diagnostiku. Její manžel Jiří Čížek, který vyrůstal na Mladoboleslavsku, vzpomíná, že s romskými spolužáky se ve třídě spíše pral, než aby se stavěl na jejich obranu. "Až v dospělosti mě napadlo, že by se jim dalo i pomoct," říká. Ovlivnil ho podle jeho slov pobyt v USA, kde zažil "kulturní šok".

Nadávat umí každý

Paní Čížková se v noci vrátila z obchodních jednání ve Švédsku. Podotýká, že za posledních několik dní spala jen pár hodin, ale během krátké chvíle ožije a s mužem ochotně vysvětlují, jaké pohnutky je vedly k jejich neobvyklému "neobchodnímu" rozhodnutí.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.