Geoinformatik Jiří Pánek se v Pittsburghu věnoval zkoumání konkrétní čtvrti a toho, jak se proměnila za posledních deset let s příchodem bohatších rezidentů.
Foto: HN – Tomáš Škoda
Do map lze zaznamenávat nejen vesnice nebo pohoří, ale třeba i pocity obyvatel nebo to, nakolik je určitá část města „trendy“. Geograf Jiří Pánek z olomoucké univerzity to zkoumal v Pittsburghu, kde působí silná česká komunita a kde možná Amazon založí své druhé ředitelství.

Zabývá se oborem, který kombinuje geografii a informační technologie. V Reykjavíku se podílel na mapování vytíženosti a bezpečnosti cyklostezek, v Keni pomáhal vytipovat nebezpečná místa v místních slumech, v Indii se učil, jak využít geoinformační metody pro rozvoj vesnických komunit. Minulý půlrok zúročil dvaatřicetiletý vědec Jiří Pánek své zkušenosti v Pittsburghu, kde zjišťoval, jak moc starousedlíky vytlačují noví bohatí přistěhovalci. Jev, který známe i z Prahy.

Jiří Pánek (32)

Vystudoval geoinformatiku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a má doktorát z mezinárodních rozvojových studií. Věnuje se mimo jiné participativnímu mapování – metodě založené na zapojování místních komunit do tvorby a následného využívání prostorových informací důležitých pro rozvoj oblasti. Spadají sem například pocitové mapy, do nichž místní zaznamenávají lokality, kde se cítí nebezpečně, kde se často scházejí nebo kde jim něco překáží. Pocitové mapy už má na 50 českých měst. Na podzim roku 2017 pobýval na University of Pittsburgh díky stipendiu Ruth Crawford Mitchell Czech/Slovak Fellowship.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.