Jakub Flejšar kreslí Evě Samkové knírek. Bez tohoto rituálu se neobejde žádný její úspěch. Jeden z nejznámějších knírků současnosti.
Foto: Zuzana Panská
Řeknu vám, co se stane, nezasáhne-li vyšší moc. Ještě než se Eva Samková pustí po trati za obhajobou olympijského zlata, nechá si namalovat knírek. Od sochaře, který ji zároveň trénuje. Sport a umění se protknou v dokonalé symbióze.

Když budete v Liberci, zajděte do Oblastní galerie na Masarykově třídě. Před moderním depozitářem najdete na betonovém platu obrovitou sochu. Dopředu odhadnu, co se bude dít, protože odhad je založený na osobním místním šetření. Zastavíte. Divíte se, neboť jste znejistěni. Tedy přistoupíte. Socha je ve veřejném prostoru a nikdo ji nehlídá. Je obrovská. Jedenáct metrů na délku a tři na výšku. Dotknete se jí. Je poskládaná ze železných částí. Jakub Flejšar ji pojal jako poctu běžkařům, kteří závodí na Jizerské padesátce.

Sportovce ale neukazuje v okamžicích, kdy si vychutnávají techniku soupaž v dokonale vysoustruhované stopě, která vede lyže stejně spolehlivě jako kolejnice vlak, ale představuje je těsně poté, co proběhli cílem. Kratičkou euforii právě vystřídalo totální vyčerpání. Běžec poklesne a zkouší nabrat znovu dech v poloze "na čtyřech". V hlavě prázdno. V duši klid. Socha dostala název Rozpad/Rozklad. Je to pravdivé dílo. Člověk obnažený na kost, se svou radostí i bolestí. Největší socha se sportovní tematikou, jaká kdy byla v Česku vytvořena. A možná že nejenom v něm!

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.