Jiří Zídek
Foto: Matej Slávik
Sloupek pro ego! píše profesor a kardiolog Josef Veselka.

Bylo mu tehdy dvacet. Žil ve velkém cizím městě v zámoří, do kterého se dostal díky své vysoké postavě, výborným předpokladům pro vrcholový basketbal a nabídce stipendia. Každé ráno časně vstával, aby stihl hodinový individuální trénink, při kterém pokaždé pětsetkrát vystřelil na koš. Poté spěchal do školy, aby pak odpoledne a večer znovu trávil tréninkem a učením. Za čtyři roky života ve městě andělů nebyl ani na jedné párty a všeobecně platil za podivína, jenž však drží život ve svých rukou a ví, kam směřuje.

Vyplatilo se. Po dvou letech vysedávání na střídačce špičkového univerzitního týmu UCLA se ve třetí sezoně prosadil a v poslední, čtvrté, dokonce zvítězil na celonárodním univerzitním šampionátu. Pro nás Čechy není tak jednoduché pochopit, jaký význam má takový titul pro Američany, a tak se aspoň spokojme s konstatováním, že jistě větší, než kdyby se v basketbalu stal mistrem světa. Ani to však nebyl konec jeho hvězdné kariéry. Později byl draftován do nejlepší soutěže světa, kterou hrál tři roky, a po návratu do Evropy zvítězil i v nejlepší evropské klubové soutěži zvané Euroliga. A v čem se tenhle člověk odlišuje od jiných úspěšných sportovců? Především tím, že současně vystudoval jednu z nejprestižnějších univerzit světa a dnes je víceprezidentem velké basketbalové organizace.

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.