Majestát Hradu umí oslnit i vnuknout pocit korunovaného vladaře. Role prezidenta je však dole mezi občany.
Foto: Shutterstock
Čeští prezidenti jsou vrcholní představitelé demokratického státu, ale nevládnou, jako kdysi králové, protože tohle má na starosti vláda a parlament. Přinejlepším jsou prvními mezi rovnými, nic víc, nic míň.

Čeští prezidenti by neměli sídlit na Pražském hradě, protože to na ně má zhoubný vliv. Několikaletý pobyt v národní kulturní památce číslo 1 každého promění, prohloubí špatné vlastnosti a ty lepší vlastnosti odsouvá v zapomnění. Nádherné prostředí, které se nepřetržitě vyvíjí již jedenáct set let, má totiž příliš silného genia loci. Je natolik silné, že každého přemůže. Však to sami znáte. Našinec zde až skoro tají dech: tudy šly dějiny, tamhle v katedrále jsou pohřbení králové a tamhle je zase barák, kde došlo defenestraci a tady měl císař Rudolf obrazárnu. Vznešenost, harmonie, krása.

Podle toho, jak se chovají, se čeští prezidenti jaksi mylně domnívají, že jsou přímými nástupci panovníků, ať už Přemyslovců, Jagellonců nebo Habsburků, kteří nádherný areál románských, gotických, renesančních, barokních i klasicistních staveb na ostrohu nad Vltavou vybudovali. Ne. Čeští prezidenti jsou vrcholní představitelé demokratického státu, ale nevládnou, jako kdysi králové, protože tohle má na starosti vláda a parlament. Jakkoliv se to některým prezidentům nelíbí, jejich funkce je reprezentační, ceremoniální a povýtce symbolická. Pro všechny by však měli být vzorem svým slušným vystupováním, inteligencí, elegancí či empatií a motivovat ke společnému dílu. Do samotného politického dění pak zasahovat sporadicky: třeba hrozí-li státní převrat. Přinejlepším jsou prvními mezi rovnými, nic víc, nic míň. Což není vůbec málo. Je to maximální uznání kvalit jedince u nás.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.