Napsal a nakreslil Josef Čapek
Foto: Josef Čapek – Povídání o pejskovi a kočičce, nakl. Librex, 1999
Naivita dvou zvířecích postaviček okouzluje už čtvrtou generaci dětí, a nejen českých. Příběhy pejska a kočičky doputovaly dokonce až do Tibetu.

Mikrofony ve studiu jsou rozestavěné do trojúhelníku. Stojí u nich herci a zrovna čtou kapitolu o domažlických klucích. Repliky Veroniky Kubařové, která předvádí kočičku, střídá rozverný pejsek Jaroslava Plesla a doplňuje je vypravěč v podání Ivana Trojana. Přebrept natáčení na chvíli přeruší, herci se domlouvají s režií. V jednu chvíli zazní varování: "Pozor, máme tam Högera."

Duch herce, který klasické literární dílo namluvil v roce 1950 k animovanému seriálu, se tu očividně "vznáší". Pro nikoho není lehké se od něj odpoutat. "Je pravda, že když jsem se připravoval na natáčení, opravdu mi běžel v uších pan Höger. Znovu jsem si uvědomil, jak mimořádný to byl herec, jak mistrovsky uměl nakládat s textem, jehož stylizace je záměrně jednoduchá, dětská. Pro mou generaci to byla ikona, oba jsme na tom s bráchou vyrostli. Ale řekl jsem si, že je potřeba na to úplně zapomenout," vysvětluje Jaroslav Plesl o přestávce mezi frekvencemi.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.