Předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová
Foto: Josef Horázný
Proč by Eva Zažímalová nekandidovala na prezidentku, čemu se chce věnovat více než její předchůdce a co všechno se člověk ve vedení instituce s více než 50 vědeckými ústavy naučí.

Prostory kanceláře předsedkyně Akademie věd ČR v historické budově na Národní třídě jsou velkorysé. Předsálí a za ním místnost s dlouhým stolem a polstrovanými židlemi. Člověk si tu připadá trochu jak na návštěvě u státníka. Možná že pobyt v sále s vysokým štukovaným stropem člověka postupem času přiměje o takovém postu přemýšlet. Jako Jiřího Drahoše, který tu strávil osm let. Loni v březnu po něm převzala předsednictví nejvýznamnější české vědecké instituce Eva Zažímalová, která byla do té doby čtyři roky členkou její akademické rady a předtím vedla Ústav experimentální biologie. S Akademií věd spojila podstatnou část svého života, což se mimo jiné projevuje tím, že když mluví o tom, co v pozici předsedkyně plánuje do budoucna, používá první osobu množného, nikoliv jednotného čísla.

Detail, který působí sympaticky, stejně jako snaha o nalezení přesných, i když někdy hodně obezřetně volených formulací. Ostatně v umění přesvědčovat a obhajovat svá stanoviska se nejspíš pocvičí v následujících měsících, kdy bude jednat o rozpočtu s novou vládou. Pokud se ji podaří někdy sestavit. Zatím nezbývá než vyčkávat. Eva Zažímalová ale působí jako člověk, který dokáže být trpělivý a smířený s tím, že například pomoc mladým vědcům po návratu z rodičovské dovolené se dá v instituci dotované státem řešit spíš v řádech let než měsíců.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.