Ruský novinář působící v Praze Andrej Čerkasov
Foto: Matej Slávik
Byl hvězdou ruské státní televize a nyní z Prahy vysílá vlastní pořad o dezinformacích a fake news, šířených často právě z Moskvy.

Na střeše pražské budovy Rádia Svobodné Evropy / Rádia Svoboda je v lednovém odpoledni nevlídno jako na Sibiři, ale Andrej Čerkasov zvládá fotografování ve větrné slotě s klidem. "Jsem přece z Ruska," usmívá se. Pro hlavní ruské televizní kanály vedl jejich studia v Londýně, Washingtonu a Paříži, jako válečný zpravodaj tehdy ještě nezávislé NTV se v 90. letech pohyboval v Čečensku nebo v Afghánistánu. Ke konci roku 2015 přesídlil do českého hlavního města. Přijal tu nabídku RFE podílet se na vzniku nově založené televizní stanice v ruském jazyce "Nastojaščeje Vremja" neboli Current Time TV (v překladu Aktuálně TV). Jejím cílem je čelit kobercovým náletům kremelské propagandy, která se začala šířit do světa zejména po ruské anexi Krymu v roce 2014.

Andrej Čerkasov uvádí program zvaný "Smotri v oba" (Dívej se na obě strany), který ukazuje, jak média, ale třeba i politici mohou manipulovat s informacemi a především s obrazovým materiálem. Ve svém posledním pořadu před naším rozhovorem minulý týden se zabýval blížícími se ruskými prezidentským volbami, zprávami o snahách Moskvy zmanipulovat brzké prezidentské hlasování v Mexiku či návrhem francouzské hlavy státu blokovat dezinformace na webu. Z jeho postřehů je ale zřejmé, že sleduje i právě probíhající české volby.

Proč jste odešel z prestižního místa v ruském Prvním kanále? Zasahovali vám do práce, co vám vadilo?

Nepřišlo to přes noc. Postupně se ale začal měnit obecný tón referování o tom, co se děje na Západě, a to mi vadilo. Zpravodajství začalo být stále víc negativní a postupně se stalo nástrojem propagandy. Zpočátku to nebylo tak očividné, protože třeba vztahy s USA za prezidentů Obamy a Medvěděva byly ještě relativně dobré. Z čehož jsem měl radost, protože jsem zrovna působil ve Washingtonu. Ale po krymské krizi se to změnilo.

Andrej Čerkasov (46)

◼ Narodil se v Moskvě, kde vystudoval žurnalistiku na Lomonosově univerzitě. Jako novinář začal v roce 1991 v právě založeném nezávislém rádiu Echo Moskvy, ve stejném roce ale přešel do veřejnoprávní televize ORT a po dvou letech do soukromého kanálu NTV.
◼ V roce 1996 byl oceněn ruskou televizní akademií jako "reportér roku", později vedl osm let londýnské studio NTV. V roce 2009 přešel do polostátního Prvního kanálu (dříve ORT), kde šéfoval pobočkám v USA a Francii. V říjnu 2015 se přistěhoval do Prahy, kde ve spolupráci s rádiem RFE/RL spoluzakládal televizi "Nastojaščeje vremja" (Aktuálně TV), kde nyní pracuje.
◼ Je ženatý, má dvě děti.

Byl jste někdy nucen vysílat něco, o čemž jste věděl, že to není pravda nebo je to polopravda?

Ne, měl jsem štěstí, k něčemu takovému mě nenutili. Ale řekli mi například, abych pozval experta, který nebyl zrovna objektivní, a já to o něm věděl. Šlo jen o krátký úryvek, ale věděl jsem dopředu, co řekne.

A nemohl jste si vybrat jiného?

Nemohl. To není výmluva, ale když to není vaše story, kterou od začátku připravujete, odmítnout nemůžete. Úryvek jsem poslal editorům, ať s tím naloží, jak uznají za vhodné. Já se svou práci snažil dělat poctivě, nezesměšnit se, chtěl jsem být co nejobjektivnější.

Teď uvádíte pořad o dezinformacích. Vybavíte si nějakou fake news, která byla tak rafinovaná, že jste jí zpočátku sám věřil?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • Pravidelné speciály v digitální podobě
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.