Vyhledávají exotické destinace, kde jsou náklady na život zpravidla nižší než doma a počasí příjemnější. A nepracují jen v IT. Grafici, programátoři nebo videoeditoři sice nemají o práci na dálku nouzi, stále častěji ale cesty s prací pojí také marketingoví konzultanti, tlumočníci, fotografové nebo filmaři. V Thajsku dokonce vzniklo "hlavní město" nomádů: Chiang Mai, kam ti zkušení doporučují jet ze všeho nejdřív, pokud jako nomád začínáte.

Potkáte tu digitální nomády každé kategorie. Ty začínající, kteří přijeli rozjet nový projekt, pokročilejší, kteří už jsou 'na cestě' pár měsíců až let, i ty nejpokročilejší, kteří stojí za úspěšnými firmami, na něž už jen dohlížejí. Nomádskými huby s podobnou koncentrací mladých podnikatelů a inovátorů jsou i thajská města Bangkok a Phuket. V Evropě je to Gran Canaria.

Mezi Portugalskem a Jižní Afrikou

Na kanárském ostrově Lanzarote jsem se s nomády setkala v místním coworkingovém open spacu na okraji hlavního města Arrecife. V budově, která leží na pláži, ten den za stoly a notebooky pracovalo šest lidí. Panovala tu příjemná nálada, každý pracoval na svých úkolech, ale komunikaci se nevyhýbal nikdo. Ovzduší bylo nasáklé motivací, a to i přes výhled na palmy a hypnotický oceán ve slunci.

Christine část roku pracuje jako průvodce po safari v jihoafrické buši.
Christine část roku pracuje jako průvodce po safari v jihoafrické buši.
Foto: archiv Christine Hasebrink

Rozhovoru se nebránili, jako první souhlasila Christine, šestatřicetiletá Němka. Několik let žije střídavě na pobřeží Portugalska, v jihoafrické buši a v německém Bochum. Destinace střídá podle toho, jaké je kde zrovna počasí, nebo podle klientů. V Jižní Africe se živí průvodcováním na safari, jinak je úspěšnou konzultantkou a vývojářkou marketingových strategií. Ve volném čase se věnuje triatlonu a nedávno vyšel knižně její příběh o tom, jak dokázala vybudovat úspěšnou kariéru a zároveň být nevázaná na jedno místo.

Na Lanzarote se ocitla tak, že na vedlejším ostrově Fuerteventura měla sraz s klientem a při té příležitosti si odskočila "k sousedům". Nejlepší věcí, která se jí na cestách stala, byl podle ní život v africké savaně. Za nejhorší zážitek označuje nepříjemnost, kdy jí skupinka opic ukradla týdenní zásobu cibulí. Christine si nemyslí, že k tomu, aby se člověk stal digitálním nomádem, potřebuje nějaké zvláštní schopnosti. Stačí udělat první krok a nenechat se rozhodit první překážkou.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se