Světově proslulý Automat Koruna architekta Ladislava Machoně, zářící leskem chromu a skla i neonového poutače od Ladislava Sutnara
Foto: ČTK
Na dlaň, tácek i na vidličku, jídlo a nápoje studené i teplé. Ze starověkého Říma, středověkých trhů nebo od pekáčových bab. Ale i z automatů ve stylu art deco. Rychlé občerstvení je věčné. A vděčné.

Vhodíte minci a začíná kouzlo. Kouřící nápoj stéká do hrnku, voňavé jídlo je na zmáčknutí knoflíku vydané vmžiku neviditelnou rukou stroje, v němž se vše míchá, bublá, kypí, vaří… Vzpomínáte?

Komedie Oldřicha Lipského Srdečný pozdrav ze zeměkoule ukazovala mimo jiné gastronomickou realitu 21. století, jak jsme si ji představovali před několika desítkami let. A nebyla daleko od pravdy. Dokládá to i éra slavných automatů − fenoménu novodobého rychlého občerstvení, jak si ji ještě můžeme pamatovat z konce minulého století. A to měl být teprve začátek.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.