Reportér Tomáš Etzler
Foto: Pepa Dvořáček
„V Číně mě třiadvacetkrát zatkli. Pamatuji si odtamtud scény jako vystřižené z Francouzské spojky,“ říká žurnalista, který coby spolupracovník CNN v roce 2008 získal televizní cenu Emmy.

Neprobrali jsme Irák, kde byl v roce 2005 zraněn při výbuchu ve škole. Nedošlo na historky z Afghánistánu, Pákistánu ani Haiti, z míst, odkud jako specialista na válečné zóny i dějiště přírodních katastrof pravidelně reportoval. "Veterán CNN", jak mu v americké televizní stanici přezdívají kolegové, má na jeden rozhovor příliš mnoho zážitků, a tak si povídáme o nejtěžším postu, který kdy zastával. "Číny se stejně nemůžu zbavit," opakuje s úsměvem, když se hovor znova stočí k největší − a svým způsobem nejméně pochopené − zemi na světě.

Tématem, jež však nelze pominout, je Etzlerův návrat do České republiky, odkud odešel v roce 1991. Co dál v zemi, která zahraničním reportérům jeho střihu nabízí příležitosti spíše výjimečně? Náklady na jejich novinářskou misi jsou totiž velmi vysoké, případně se v některých redakcích ozývá přesvědčení, že "zahraničí Čechy stejně nezajímá". Žurnalista, v jehož projevu se navzdory dlouholetému exilu roztomile ozývá slezská intonace, říká, že je tu zatím spokojený, ačkoliv se tu zpočátku cítil jako Alenka v říši divů.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.