Jiří Stárek, ředitel ZUŠ Hostivař
Foto: Jan Tichý, www.fotograftichy.cz
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Lednovým laskavcem se stal ředitel Základní umělecké školy Hostivař Jiří Stárek. Založil uměleckou a kulturní akademii pro seniory.

Nikdy není pozdě se seberealizovat, pustit se do nových zálib a ještě více si užívat života. Přesně tak se na svět dívá ředitel Základní umělecké školy Hostivař Jiří Stárek, který vymyslel způsob, jak ukázat seniorům, že být kreativní lze v každém věku. Založil pro ně Akademii umění a kultury, kde se mohou učit hrát na hudební nástroje, zkusit si rytmická cvičení, kurz malování či třeba divadelní skupinu. Stárek nyní za svoje aktivity získal ocenění Laskavec. 

"Děti k nám do umělecké školy chodí až odpoledne. Dopoledne mohou využít senioři," usmívá se muž v elegantním obleku. Babičky a dědečkové do umělecké školy denně doprovázejí svá vnoučata a vzpomínají při tom na dobu, kdy se sami učili hrát na hudební nástroj, tančit nebo zpívat. Ve Stárkově akademii si to mohou zopakovat.

"Celý projekt jsem vymýšlel asi rok a půl. Díky podpoře městské části Praha 15 a hlavního města se navíc povedlo získat peníze, aby se senioři mohli kulturně vzdělávat zadarmo. Chtít po nich peníze by nebylo důstojné a projekt by pak neměl žádný vtip," vysvětluje.

Akademie umění a kultury odstartovala na ZUŠ Hostivař, úspěšně se ale rozšířila na dalších 17 uměleckých škol v Praze a odtud ještě dál do Písku, Plzně a dalších měst. Jejím patronem byla herečka Květa Fialová i kardinál Miloslav Vlk, dnes je jím astrofyzik Jiří Grygar.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.