Čeští dobrovolníci učí děti v Himálaji hrát hokej.
Foto: Martina Tlachová
Na počátku stála skupina českých dobrovolníků, kteří z pražského letiště odlétali s hokejovou výstrojí pro celou školu. V Himálaji je čekala tvrdá práce na stavbě kluziště, ale také odměna v podobě pokroků, které místní děti na ledě dělají.

Před půl rokem stála na pražském letišti skupina dvaceti čtyř dobrovolníků. Před nimi ležel netradiční úkol odletět na měsíc do indické Himálaje se zavazadly plnými hokejového vybavení pro místní děti. Ty se zde nyní za pomoci další české dobrovolnické skupiny učí bruslit.

"Když jsme viděli několik desítek beden plných hokejového vybavení, nemohlo snad nikomu přijít reálné, že to odvezeme. Krosny jsme už tak měli plné dárků pro místní a k tomu samozřejmě věci na měsíc pobytu. Okolní cestovatelé s kufry na kolečkách nevěděli, kam si nás mají zařadit. Jestli do Bohnic, nebo na zimní stadion," popisuje červencovou situaci na letišti dobrovolnice Tereza. Zkušení cestovatelé jim poradili, že dopravit do Indie poštou nebo kurýrem balík objemově nebo finančně nákladný je prakticky utopie. "Balíky se záhadně ztratí a nikdy k příjemci nedorazí," doplňuje dobrovolnice, proč se vše muselo vejít do osobních zavazadel.

Kluziště v Indii má smysl

"Myslela jsem, že se Jirka zbláznil," vzpomíná si dobrovolnice Jana na svůj prvotní pocit, když přišla na letiště. Řeč je o předsedovi neziskové organizace Brontosauři v Himálajích Jiřím Sázelovi, který projekt vymyslel.

Jeho organizace už deset let podporuje, především finančně, školu Spring Dales Public School v Malém Tibetu na severu Indie. Individuálním dárcům, jimž říká "himálajští patroni", na oplátku nabízí možnost účastnit se kurzů tibetské medicíny nebo vaření. Kromě toho pořádá každý rok prázdninovou dobrovolnickou akci. Zájemci se mohou přihlásit s výukovým programem, který s dětmi povedou, nebo jako pomocníci na stavbě.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.