Podnikatel Tomáš Bél.
Foto: Gabriel Kuchta
"Byly tu sice obavy, že sami budeme příliš malí, ale nakonec jsem rozdělení státu pragmaticky vnímal jako racionální rozhodnutí," říká podnikatel Tomáš Bél o rozpadu Československa. Největší rozdíl mezi Slovenskem a Českem dnes podle něj představuje euro. "Je to jeden z důvodů, proč jsme dohnali českou ekonomiku. Mám pocit, že slovenské podnikatelské myšlení je proto víc otevřené," říká.

Jediný z naší pětice oslovených Slováků, který na rozpad Československa nevzpomíná se smutnou nostalgií.

"Byly tu sice obavy, že sami budeme příliš malí, ale nakonec jsem rozdělení státu pragmaticky vnímal jako racionální rozhodnutí a říkal jsem si, že bude lepší obě země každou zvlášť efektivně manažovat a někam posunout než vést vzájemné destruktivní souboje," říká 52letý Tomáš Bél, majitel společnosti Anovative, investující do nových technologií a zabývající se firemním poradenstvím. Je slovenským podnikatelem roku 2010.

Rodák z Košic tamtéž studoval medicínu. Na konci roku 1989 jezdil pravidelně do Prahy coby člen celorepublikového stávkového studentského výboru. Za studenty byl zvolen zastupitelem na košickém magistrátu a dva roky pracoval jako lékař. Pak ale v prvním roce samostatného Slovenska začal podnikat. Nejdřív vozil ve svém favoritu sportovní oblečení, které nakupoval v Německu a skladoval je v garáži. "Všechno se dalo rychle prodat, hlad po spotřebním zboží byl velký," vypráví o svých začátcích v roli obchodníka.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.