Milan Čupka (vpravo) se synem Rastislavem.
Foto: Gabriel Kuchta
První léta slovenské samostatnosti byla pro podnikatele a živnostníky náročná. Nový stát vyráběl nové zákony jako na běžícím pásu, vzpomíná pekař Milan Čupka. On ani jeho syn rozdělení republiky nechtěli. "Pro nás to nebylo vítězství. V Česku jsme měli část rodiny, dobré přátele, které jsme navštěvovali," říká.

Milan Čupka patří k nejoblíbenějším pekařům západního Slovenska. V téměř pětitisícové obci Šenkvice na úpatí Malých Karpat na půli cesty mezi Bratislavou a Trnavou provozuje pekárnu už od roku 1991.

Na otázku, co jako majitel už prosperujícího malého podniku před 25 lety očekával od vzniku samostatného slovenského státu, říká: "Neočekával jsem nic. Víte, já jsem Mečiara dobře znal. Seděl jsem s ním rok v jedné kanceláři. V roce 1966 v Liptovském Mikuláši, kdy jsme byli oba tajemníci Československého svazu mládeže," vypráví 74letý pan Čupka.

Budoucí dělitel federace Vladimír Mečiar se tehdy zrovna vrátil z komsomolské školy v Moskvě a byla to jeho první štace.

"Vydržel tam jenom rok a pak ho vyhodili, jinak by vyměnil celý okresní výbor. Bydlel sám na ubytovně. Bylo nám ho se ženou líto, tak jsme ho někdy brali na procházky. Během nich nás nepustil ke slovu," usmívá se Milan Čupka. Pak mu Mečiar zmizel z očí.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.