Novinář Eugen Korda.
Foto: Gabriel Kuchta
"Rozpad Československa i dnes pokládám za zbytečnou katastrofu," vypráví novinář Eugen Korda. Ikona antimečiarovské žurnalistiky podle očekávání necítí sebemenší hrdost nad tím, že se jeho krajan Andrej Babiš stal českým premiérem. Diví se třeba, jak mu mohly české úřady schválit nákup několika novin a zároveň i nejposlouchanějšího rádia.

Prvního ledna 1993 se tisíce Slováků shromáždily v centru Bratislavy, aby oslavily první den samostatného státu.

"Někteří mi nadávali a plivali na mě. Nebylo to nijak zvlášť agresivní, ale přišlo mi to hodně líto. Rozpad Československa i dnes pokládám za zbytečnou katastrofu," vypráví novinář Eugen Korda.

Ten den natáčel pro Fera Feniče í záběry do dokumentu o rozpadu federace. Zároveň šlo po letech také o první Kordův den bez stálého zaměstnání.

Skončil jeho pracovní poměr ve federální televizi, kam přešel v průběhu roku poté, co byl kvůli svým kritickým příspěvkům na adresu slovenského premiéra Vladimíra Mečiara a profederativní postoje vyhozen z bratislavského studia.

HN

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.