Bramborová kaše
Foto: Eliška Klanicová
Ego! vám pravidelně přináší novinky z gastronomické scény. Nově zařazujeme rubriku kuchařky a cukrářky Elišky Klanicové. Dali jste si na nový rok předsevzetí, že se naučíte dobře vařit? Začněte přípravou pokrmů, které znáte, ale máte pocit, že by potřebovaly trochu vylepšit. Třeba bramborová kaše. Ať ta vaše příště není jako lepidlo.

Nedávno jsem si v restauraci na oběd dala lososa s bramborovou kaší. Podnik to byl kategorie lepší průměr, sice nic nóbl, ale ani nijak pofidérní. Proto mě pak hrozně zklamalo, když jsem místo hedvábné máslové bramborové kaše dostala lepidlo na tapety. Je mi jasné, že rozmixovat brambory tyčovým mixérem je mnohem jednodušší než je protírat sítem či drtit mačkadlem, ovšem v případě bramborové kaše se tato zkratka opravdu nevyplácí. Škrob v bramborách se tímto necitlivým zacházením aktivuje příliš, a to takovým způsobem, že dostanete… no prostě lepidlo na tapety.

Eliška Klanicová
Eliška Klanicová

Jmenuji se Eliška a pocházím z jižní Moravy. Po maturitě jsem vystudovala angličtinu a ekonomii, ale brzy jsem zjistila, že ani jednomu oboru se nechci věnovat. Věděla jsem, co mě opravdu baví – jídlo, vaření, pečení. S blížící se třicítkou jsem sebrala odvahu a svůj život otočila o 180 stupňů. Skončila jsem v práci, přestěhovala se do Londýna a nastoupila na Le Cordon Bleu, jednu z nejprestižnějších kulinárních škol na světě.

V Praze jsem předtím absolvovala mnoho odpoledních kurzů, ale nic mě nemohlo připravit na intenzitu Cordon Bleu. Od pondělí do pátku ve škole a ve volném čase trénování práce s nožem, zdobicím pytlíkem, temperování, filetování, vykosťování. Ve večerním volnu jsem si o tom všem psala blog elikatesy.com. Bylo to náročné, ale stálo to za to – po devíti měsících jsem držela v ruce svůj Grand Diplôme.

Svou sbírku kuchařek jsem rozšířila asi na 500 kousků, a když mám chvilku, pročítám se jimi a hledám novou inspiraci. Nic v kuchyni mi není cizí, ráda vařím každodenní zdravé i víkendové svátečnější pokrmy. Našla jsem velkou zálibu v pečení kváskového chleba, ale zejména sladké pečení bylo vždy mou srdcovkou. A tak dál vařím, peču a jím a občas o tom i píšu.

Brambory jsou úžasná surovina. Z této skromné hlízy můžete vytvořit pokrmy hodné králů. Od jednoduchých jídel, jako jsou vařené nové brambory s máslem či tvarohem, přes nejrůznější nočky a knedlíky, hranolky, šťouchané brambory či kaše, až po sofistikovanější gratinované brambory nebo pusinky.

V průběhu studia na Cordon Bleu jsme většinu z nich připravovali, neboť Francouzi jsou svou láskou k bramborám proslulí. Až mě překvapilo, jak moc se toho dá z brambor uvařit. A Francouzi na to všechno mají samozřejmě speciální názvy, které jsme se na zkoušky museli biflovat. Pomme duchess (pečené pusinky), pomme dauphine (smažené nočky), pomme dauphinoise (gratinované brambory se smetanou), pomme darphin (tlustý bramborák), pomme pont-neuf (hranolky) nebo třeba pomme Anna (tenké plátky) a boulangère (zapečené s cibulí). Brambory nás také strašily před první praktickou zkouškou, museli jsme je krájet na nejrůznější přesné tvary. Kolik "pomme cocotte" jsem vyřezala, to už asi nikdy nespočítám.

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.