Galerie Zdeněk Sklenář, již první den navštívilo více než 1300 lidí.
Foto: Martin Polák

Zdeněk Sklenář je mezi českými galeristy zvláště výraznou postavou. Pořádá výstavy, už jich má více než dvě stovky, vydává knížky. Působí jako člověk neznající překážek. Když stiskne ruku, zapraskají vám kosti. Vždycky nosí bílou košili, kalhoty od obleku, polobotky do špičky. V mrazech pobíhá venku zásadně bez kabátu, o čepici nemluvě. Jako by byl nad vrtochy počasí povznesený. Sleduje, co se děje kolem, s nastraženými radary, ale jakmile s ním mluvíte, dostane se vám pozornosti, jako byste byl jediný člověk na světě. Už se o něm vypráví legendy: prý nespí. Především ale miluje umění. Když vidí hezký obraz, zalesknou se mu v očích slzy.

Začal v 90. letech minulého století v Litomyšli a na přelomu milénia přesídlil do Prahy, kde na Smetanově nábřeží vybudoval galerii, jež si rychle získala prestiž a postupně, v souvislosti se Sklenářovým zájmem o současné umění, se rozšířila do sousedství. Jenže 29. dubna roku 2013 v deset hodin dopoledne došlo v Divadelní ulici k výbuchu plynu a následné ničivé devastaci, která prošla celým domem i výstavní síní až na Smetanovo nábřeží. Zrovna vystavoval Federico Díaz, den předtím jsem se na něj byl podívat. Nádherné tušové obrazy vzaly za své, a nejen ony. Byla to poslední výstava, kterou tam Zdeněk Sklenář připravil.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.