Češi jsou velkorysí
Foto: ČTK
"Patříme k nejsolidárnějším národům v Evropě," říká ředitel Charity ČR Lukáš Curylo. "V případě jakékoliv pohromy reagují na výzvy k pomoci bezprostředně tisíce lidí a berou to jako samozřejmost."

Jak si vysvětlujete, že v naší ateistické zemi je nejúspěšnější sbírka Tříkrálová, kterou pořádá Charita ČR?

Jak ukázaly povodně, ale i jiné katastrofy v zahraničí, Češi jsou schopni vnímat potřeby druhých, a pokud v tom vidí smysl a transparentnost, jsou připraveni a ochotni pomáhat. To ukazuje, že to s naší společností není tak špatné. Je však třeba hrát fair play a pořadatelé musí mít u lidí důvěru. O to se samozřejmě snažíme i my: máme velice složitou strukturu kontroly záměrů a vyúčtování, chceme být co nejtransparentnější.

Čím tu průhlednost zaručujete?

Celou sbírku kontroluje především ten, kdo ji povoluje, tedy Magistrát hlavního města Prahy. Transparentnosti napomáhá i to, že s námi spolupracují školy, obce i spolky mimo Charitu. Záměry, na které mají být peníze použity, schvaluje nezávislá skupina v každé diecézi, kterou jmenuje biskup. Projekty zveřejňujeme již v prosinci na svých stránkách: www.trikralovasbirka.cz. Velké kouzlo sbírky je také v tom, že zajišťuje potřeby lidí převážně tam, kde žijí. Více než polovina, celých 65 procent, výnosů sbírky se vrací do okresu, v němž byly peníze vybrány.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.