Michal Cihlář – Věci po Karlovi, kolorovaný linoryt, 26,5 × 37 cm, 2017
Foto: Petr Volf

Neobyčejná výstava se právě odehrává v prvním patře Horácké galerie v Novém Městě na Moravě. Jmenuje se "Mému strýci ke 105. narozeninám" a představují se na ní společně Michal Cihlář a Karel Hladík. Výstava je pojata jako hold strýci Michala Cihláře, významnému sochaři a také pedagogovi. Zároveň ukazuje, jak silný vliv − zejména ve smyslu tvůrčího zaujetí, totálnímu se oddání umění − Karel Hladík na svého synovce měl. Je možné, že kdyby v blízkosti svého strýce nevyrůstal a nesledoval jej při práci, neměli bychom nyní co do činění s dnes už legendou progresivního linorytu, jíž se Michal Cihlář stal. Cesty talentu jsou totiž krajně nevyzpytatelné, připomínají tajuplné ponorné řeky.

Karel Hladík v závěru 50. a v průběhu 60. let vytvořil celou řadu soch a reliéfů v nezaměnitelně expresivním duchu, které patří k nejzajímavějším počinům, jež se v tomto přelomovém, velmi svobodném a pro umění všeobecně požehnaném období odehrály. Výstava to dokazuje. Nešlo mu o nabubřelé monumentální formy, ale o intenzitu a prožitek vycházející až jaksi z nitra ztvárňovaných objektů. Je na nich znát hledání svébytné formy. Zkoušení. Odvaha k experimentu. Proto jsou díla nadčasová. Strhující ve své upřímnosti a autentičnosti.

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.