Československou emigraci do Švýcarska připomene v roce 2018 výstava Druhý život. Portréty 25 osobností k ní vytvořila Iren Stehli, zachytila také Irenu Brežnou.
Foto: Irena Stehli
V roce 1968 emigrovala s rodiči do Švýcarska. Dnes v této zemi představuje Irena Brežná se svou vybroušenou němčinou osobitý spisovatelský hlas.

Známá spisovatelka, novinářka a aktivistka výrazně přispívá k různorodosti švýcarské literatury a za svou chytrou a vtipnou společenskou kritiku sklízí všeobecné uznání. Kontroverzi vyvolala však svým posledním románem. Nazvala ho Nevděčná cizinka.

Bylo vám osmnáct, když jste se jako dcera slovenských emigrantů ocitla ve Švýcarsku. Bylo těžké se začlenit do cizí společnosti?

Právě jsem v Bratislavě odmaturovala. Do německy mluvícího Švýcarska jsme se dostali náhodou, rodiče původně chtěli do Kanady. Neměla jsem na výběr, pustila jsem se do němčiny, abych důstojně přežila. Nešlo mi o integraci, ale o sebezáchranu. Najednou jsem neměla jazyk. Bylo to ponižující. Nechtěla jsem navždy zůstat poloněmá.

HN

Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.