Třeťák Máťa Pejchar, který má kochleární implantát, chodí do běžné základky. Zvládá to bez problémů i díky vstřícně nastavené výuce.
Foto: Milan Bureš
Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem. Mnozí neslyšící ovládají hned několik jazyků. Přesto žijí v uzavřené komunitě. Pár lidí přichází konečně s nápady, jak tyto bariéry zbourat. A ještě se dobře pobavit.

Vymýšleli jsme prostředí, kde byste se mohly nejspíš setkat s neslyšícími. Dívejte se a snažte se zapamatovat nějaké znaky," řekne Anna Pogranová a pustí video, kde se odvíjí krátký příběh. Dva mladí lidé jdou spolu do kavárny a objednávají si. Debata s číšníkem nějakou chvilku trvá, nicméně nakonec si dají kávu a čaj. Když dopijí a zaplatí, z kavárny odejdou.

"Povedlo se vám pochytit nějaké znaky?" ptá se drobná blondýnka. S kolegyní Veronikou, která se uvolila, že se mnou zážitkovou hru Náznak absolvuje, začneme dolovat v paměti. Utkvěl nám znak pro "mléko", který simuluje dojení. Taky slovo "rozpustná", protože prsty se při jeho znakování míhají do ztracena. Zatímco Veronika si vzpomene na znak pro pivo lahvové (ruce při něm otvírají lahev), já na točené (ruce při něm čepují). Ne všechny znaky jsou ovšem takhle intuitivní.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.