Polský červený boršč
Foto: Polský institut v Praze
Smažený kapr s bramborovým salátem, hrachová nebo rybí polévka, vánoční cukroví... Taková je štědrovečerní tabule českých domácností. Tušíte ale, co se servíruje u našich polských sousedů?

Polská štědrovečerní večeře je tradičně velmi bohatá, zahrnuje až dvanáct chodů. Polévkou bývá červený boršč –  řepný kvas a řepný vývar bez masa a jiné zeleniny, často s malými těstovinami ("oušky"). Na stole zpravidla nechybí kapr, ale nikoliv smažený. Podává se nejčastěji s omáčkou a rozinkami nebo se zelím, brambory a houbami. Potud se polské štědrovečerní chody podobají našim. Jaké jsou ale ty ostatní?

Na štědrovečerním stole přistávají holoubci (gołąbki), tedy zelné závitky s pohankovou kaší. Velmi oblíbené jsou pirohy s různorodou náplní, nejčastěji se v ní objeví maso a zelí. Polský štědrovečerní stůl musí být také sladký. Patří na něj kuťa (kutia) – sladká pšeničná kaše se sušeným ovocem, ořechy a medem. A také voňavé perníčky, které Poláci pečou místo cukroví. Kompot je oblíbený jak u nás, tak u našich sousedů, i když ten Poláci nepovažují za dezert, ale za nápoj.Polské pirohy jsou oblíbeným štědrovečerním jídlem.

"Všechna jídla konzumovaná během Štědrého večera by měla být postní a všechny ingredience mají svou symboliku. Večeře by se měla skládat z dvanácti pokrmů, tedy právě z tolika, kolik bylo apoštolů," vysvětluje etnoložka Małgorzata Michalska.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.