Bude fabrika v Temném Dole po rekonstrukci větší atrakcí než kolotoče, které sem občas dorazí?
Foto: Pepa Dvořáček
"Místní lidé jsou zvláštní a ošlehaní zdejšími tvrdými podmínkami. Jejich úsměv si musíte zasloužit a nestává se to moc často," říká fotograf Pepa Dvořáček, který se svým souborem z Temného Dolu vyhrál Czech Press Photo v kategorii Každodenní život. Do drsné osady v Krkonoších jsem se vydal pár týdnů po něm.

Pošmourné počasí jako by tu bylo odjakživa a mělo zůstat už napořád. Cáry mlhy se povalují nad údolím, ostře zaříznutým mezi 1244 metrů vysokou Světlou horu a o něco nižší kopec Špičák. Hluboké dopolední ticho narušuje jen bublání říčky Úpy. A z lesů se občas ozve motorová pila. V Temném Dole, osadě s pár čísly popisnými, které se také říká Brána do hor, na turisty nenarazíte.

"Tohle místo jsem znal jen z okna auta, když jsem jako většina lidí tudy pouze projížděl dál do Krkonoš," pověděl mi fotograf Pepa Dvořáček. Ponurou atmosférou mu prý osada připomínala městečko z mysteriózního se­riálu Twin Peaks. A proto se sem jednou rozhodl přijet na víc dní a nafotil tu svůj soubor.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.