Výroba šperků včetně konzultací s kupcem o jeho podobě trvá Milanu Nováčkovi průměrně měsíc.
Foto: Petra Novotná
Umělecká škola mu nevyšla, a tak vystudoval zlatnictví. Nyní Milan Nováček pracuje pod vlastní značkou Nomio a zákazníky přijímá v ateliéru v centru pražského Starého Města.

Začínal jsem v devadesátých letech ve velkovýrobně a tam jsem zažil ten pocit množství jednoho typu šperku, například i tisíc kusů - nepoměr  mezi slovem šperk a masovou výrobou," líčí šperkař Milan Nováček, proč ho to táhlo ke tvoření jednotlivých originálních šperků a proč se před dvaceti lety pustil na volnou nohu. A u tvoření pod vlastní značkou Nomio už zůstal.

Co obnáší nechat si vyrobit šperk na zakázku? "Většinou mi výroba jednoho šperku včetně konzultací trvá měsíc," říká umělec, který šperky od návrhu po konečnou podobu dělá sám. "Na první schůzce si se zákazníkem řekneme, co by to mělo být a jak to může vypadat. A dál jsem nejraději, když celé tvarování a tvoření nechají na mě," vysvětluje šperkař, který si ze svých ocenění nejvíc váží toho prvního: vítězství v soutěži Mladý šperk. Z těch současnějších zmiňuje cenu za Šperk roku 2012, jímž se stal prsten Millenium fish - šperk s vybroušeným tříbarevným kamenem.

Do vitrínky i na ucho

Do svých šperků Milan Nováček nejraději vkládá přírodní kameny s různými zvláštnostmi a také perlami. K vybraným kamenům často až posléze dotváří šperk. "Chtěl jsem dělat šperky – objekty, které budou krásné ze všech stran. Ne jen ozdobou na kulaté obroučce. Jsou to malé sošky, můžete si je dát třeba do vitrínky a koukat se na ně, a když budete chtít, dáte si je na ucho či na prst." Další tvořivou inspirací jsou pocity, které ovládají potenciální zákazníky při výběru. "Hodně jsem se zamýšlel nad dárky, které by muži mohli darovat ženám, jako překvapení, bez předchozích zkoušení a okukování za výlohami. Vytvářet krásné věci, které byste chtěla dostat zničehonic i jako dárek k určité příležitosti," vysvětluje Nováček.

Šperkař Milan Nováček při práci

Při výběru perel je podle šperkaře nejtěžší zkombinovat je dohromady. Vyhledává nejen dokonalé perly, mnohdy se s uměleckým záměrem dívá dokonce po těch kouscích, na nichž jsou třeba kazy, nebo jsou různě pokřivené. "Ale pro svou poslední kolekci jsem vybíral opravdu pěkně kulaťoučké," vysvětluje Milan Nováček, kterého v nejbližší době čeká cesta za čínskými perlami do Guangzhou.

reklama

Utajený záměr

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.