Předvánoční čtení
Foto: archiv
Novinky z české a světové beletrie mohou být více než jen zajímavými dárky pod stromeček. Doporučujeme.

Blahodárná mlha zapomnění
Kazuo Ishiguro: Pohřbený obr, Argo

Co by se stalo, kdybychom si pamatovali o svých nejbližších opravdu všechno? Letošní nobelista Kazuo Ishiguro klade tuto otázku v Pohřbeném obrovi svým vlastním způsobem. S citem pro poloodstíny, náznaky, pro nevyřčená, zamlčená tajemství. (Právě těmi se proslavil ve své nejslavnější knize Soumrak dne.) Žánrově je přitom Pohřbený obr něco mezi historickým, fantazijním a mystickým románem.

Odehrává se v Anglii, za barbarských časů raného středověku. Římská říše je už jenom vzpomínkou, s jejím koncem nastoupily do rozvrácené společnosti mytické bytosti − obři a draci. Ishiguro je ovšem pojímá zcela střízlivě, jako všední nebezpečí. Pohřbený obr je tak trochu Pán prstenů pro ty, kdo dávají přednost osobnímu příběhu před mystickým. Na své si ale přijdou i milovníci historických látek. Ishiguro po svém pracuje s odkazem artušovských mýtů, stejně jako s narážkami na kafkovská témata. Nejpodstatnější je ovšem osobní drama, nesené dvojicí nepravděpodobných protagonistů. Dva senioři spoutaní pevným, desetiletí ověřeným svazkem putují krajinou. Za cílem, který je předmětem otázek, tak jako mnohé ostatní. Vzpomenou si, kam vlastně jdou? A bylo by vůbec dobré, kdyby si vzpomněli? − Kdybychom si vzpomněli? Působivě přeložila Lenka Sobotová.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.