Vzkaz „neboj“ se u vchodu do známého tunelu z karlínské strany objevil začátkem června.
Foto: Michaela Danelová
Jsou krátké i dlouhé, přehledné i spletité a jen v hlavním městě bychom jich napočítali stovky. Přestože mají sloužit lidem, mnozí se do nich zdráhají vkročit.

Řeč je o podchodech, temných "uličkách" v podzemí s pokřivenou pověstí. Stavět se u nás začaly pod železničními tratěmi už v dobách Rakouska-Uherska, největší boom však zažily zejména v 60. a 70. letech minulého století, když sídla v rámci modernistického plánování protkala hustá síť silnic.

Podchody měly a stále mají za úkol umožnit lidem bezpečné přemístění přes frekventovaný či urbanisticky složitý úsek. Protože v nich ale většinou svítí jen sporé světlo lamp, a někdy ani to ne, postupem času začaly chátrat a proměnily se v útočiště lidí bez domova, divoké skládky, "toalety" a vůbec prostory, v nichž se běžný smrtelník raději nezdržuje.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.