Lyžování v Jasné - Ilustrační foto
Foto: Kristian Hanko

Zima přišla na hory a milovníci lyžování mají nejvyšší čas dát si do pořádku hrany a skluznice. Přinášíme malý přehled úkonů, které byste měli udělat, chcete-li být na sezonu připraveni. Pokud máte nové nebo ježděné lyže, které jste nechali na konci předchozí sezony ošetřit, moc práce s nimi mít nebudete. Co ale dělat, pokud šly na jaře ze sjezdovky rovnou do komory?

S novými lyžemi rovnou na svah

Vázání je třeba mít seřízené na vaši výšku, váhu a velikost lyžařské boty. Při nastavení se zohledňuje také úroveň vašich lyžařských schopností. Obecně platí, že čím lepší jste lyžař, tím větší vypínací sílu si na vázání nastavíte. "Pokud se cokoliv z uvedeného změní, je potřeba nechat vázání znovu seřídit. Stejně tak pokud se jedná o starší lyže, přibližně dva tři roky starý model, doporučoval bych nechat provést kontrolní seřízení vázání každý rok nebo alespoň ob sezonu," říká Karel Studnička ze servisu lyžařské speciálky Ski a Bike Centrum Radotín.

Pokud se jedná o dva tři roky starý model, nechte provést kontrolní seřízení vázání každý rok nebo alespoň ob sezonu.

Jak je to s hranami a skluznicemi? Pokud si koupíte nové, běžně dostupné komerční lyže, měly by být nabroušeny a navoskovány základním univerzálním voskem. Můžete tedy rovnou vyrazit na svah. "Pokud chcete přece jen lyži věnovat maximální péči, můžete před prvním ježděním ošetřit skluznici fibertexem a několikrát zažehlit tuhý měkký vosk, ideálně měkčí varianty vosků, s nimiž se snáz pracuje a lépe se zapracovávají do skluznice. Následně použijte vosk na dané sněhové a povětrnostní podmínky," doporučuje Karel Studnička.

Odstranit konzervační vosk, vykartáčovat a vyjet

Pokud máte již ježděné lyže, které jste nechali na konci předchozí sezony servisovat a ošetřit konzervačním voskem, stačí strhnout tento vosk, vykartáčovat skluznici a jste připraveni jít na sjezdovku. "Chcete-li dosáhnout lepších skluzných vlastností lyží, je třeba před každým dnem lyžování aplikovat na skluznici vosk pro dané sněhové a povětrnostní podmínky," upozorňuje Karel Studnička.Hintertuxer Gletscher, Rakousko

reklama

Pokud jste lyže po skončení předchozí sezony nenechali servisovat a po posledním ježdění je rovnou uklidili, bude třeba se o ně postarat strojově. V odborných servisech bývají na výběr dva hlavní dva servisy lyží – malý a velký. U obou servisů na závěr probíhá voskování.

Dáváte přes sjezdem kopců přednost běžkování? I pro vás máme tipy, jak lyže ošetřit. Dočtete se o nich v příštím článku.