Theodor Pištěk – Adie Guy Moll, 1992–2017, olej, plátno, 115 × 150 cm
Foto: Theodor Pištěk

K základní povinnosti revírníka patří návštěva ateliéru umělců. Nejde jenom sledovat výsledky jejich tvorby v galeriích: když chcete vědět něco víc, tak aniž byste znali jejich pracoviště, nemůžete podat kompletní informaci, napsat kvalitní text, připravit výstavu. Důležité je znát proces vzniku díla, cestu k němu a vnímat nejrůznější peripetie, které předcházejí jeho definitivní podobě. Jeden významný teoretik a kurátor se chová úplně opačně, protože prý nechce být ovlivňován osobností autora. Má panický strach, že by se mu vnucovali a chtěli vystavovat v jeho galerii. Přijde mi to − jemně řečeno − absurdní. Za 30 let, co píšu o umění, jsem nikdy pozvání do ateliéru neodmítl.

Šanci vidět, co nikdo přede mnou, pokládám za privilegium a výraz důvěry zároveň. Navíc: co kdybych propásl příležitost poznat génia? Cítil bych se asi jako Maxmilián Dráp, jenž omylem spálil modrého mauritia… I kdybych se přímo neusoužil k smrti, připadal bych si jako hlupák a pravděpodobně bych musel na vlastní žádost opustit Volfův revír.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.