Zahrada jako zrcadlo
Foto: archiv Atelieru Flera
"Snad všichni v sobě nosíme nějakou zahradu, v níž jsme se jako děti ztratili," říká Ferdinand Leffler. Právě vychází jeho výpravná kniha. Skvělá inspirace.

Jak se změnily české zahrady za poslední roky? Zahradní architekt Ferdinand Leffler říká, že před 27 lety, po pádu komunismu, nebylo moc na co navazovat. Díky výborným prvorepublikovým architektům zbylo alespoň pár skvělých parků v některých městech, za socialismu měli obvykle krásné zahrady ještě někteří umělci − sochaři, malíři, spisovatelé a básníci. To však byly jen výjimky potvrzující "šedivé, nenápadité" pravidlo.

Ferdinand Leffler (39)
jarvis_5a0aff07498e34d8bcf7a106.jpeg
Ferdinand Leffler je spolumajitelem a jedním z kurátorů galerie exteriérového umění Flera Gallery.
Foto: Milan Bureš

◼ Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze, je spoluzakladatelem Flery, jednoho z největších ateliérů zahradní architektury v Evropě, který se věnuje veřejným i soukromým projektům po celém světě.
◼ Několikrát získal titul Zahrada roku. Pořádá každoroční výstavu Umění ve městě. Je spolumajitelem a jedním z kurátorů galerie exteriérového umění Flera Gallery.
◼ Zpívá v rockové kapele Boys don't cry. Je ženatý, má čtyři děti. Jeho kniha Žijte v zahradě právě vychází v nakladatelství Host.

"Těší mě, že v posledních letech přibývá lidí, kteří si chtějí přizpůsobit zahradu vlastnímu životnímu stylu, ne obecným zvyklostem či trendům. Už se víc zaměřujeme na to, co chceme v zahradě dělat, a méně na to, co na to řekne návštěva nebo soused. Vracíme se zpátky k jednoduchým prožitkům, jako jsou posezení ve stínu stromu, s partou kamarádů u ohně nebo osvěžení pod obyčejnou pumpou," popisuje Leffler. "Lidé za mnou často chodí právě proto, že se ve své zahradě chtějí znova ztratit. Vytvořit si svoje intimno."

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.