Jiří Klein laskavec
Foto: Libor Fojtík
Nadace Karla Janečka v rámci projektu Laskavec oceňuje lidi, kteří nezištně konají dobré skutky. Prvním laskavcem druhé série se stal šéf městských strážníků v Novém Jičíně Jiří Klein. Do státní správy přináší svobodné principy, organizuje běžecké akce a spíš něž spoluobčany kárat se jim snaží pomáhat.

V kostele svaté Anny na Starém Městě pražském je v podvečer 13. listopadu pěkný šrumec – k příležitosti Světového dne laskavosti se tu koná speciální FuckUp Night, kde známé osobnosti hovoří o tom, co se jim v životě příliš nepovedlo. V rámci večera, který spoluorganizuje Nadace Karla Janečka, dojde také k ocenění prvního laskavce nového ročníku, člověka, který nezištně koná dobré skutky.

Novým laskavcem se stane Jiří Klein, ředitel městské policie v Novém Jičíně nedaleko Ostravy. Je zastáncem liberálních principů, ve volném čase organizuje běžecké akce, sází stromky a přibližuje policii lidem. Setkáváme se v okamžiku, kdy přípravy akce vrcholí. "Do Nového Jičína jsem se přistěhoval za svou ženou, která mě ve všech aktivitách velmi podporuje už jedenáct let," říká spokojeně rodák z nedalekého Bílovce.

"Neřekl bych, že být policistou byl vždy můj sen. Vyučil jsem se jako automechanik a téhle práci jsem se také chvíli věnoval," vypráví Jiří Klein. Protože ho ale nebavilo být neustále špinavý od šmíru a oleje, časem začal hledat trochu "čistší" příležitost. Úspěšně tehdy absolvoval nábor ke státní Policii České republiky, u které působil dalších jednadvacet let.

Poté se rozhodl zkusit štěstí ve "svobodné firmě" – společnosti, kde se uplatňují demokratické principy a soudržný organizační systém. "Byla to opravdu zajímavá zkušenost, protože jsem zažil skutečně liberální přístup k zaměstnancům. Musel jsem ale denně dojíždět přes sto kilometrů, takže jsem se po dvou letech začal znovu poohlížet po nové příležitosti," pokračuje vysoký muž zákona.

Nabídka stát se ředitelem Městské policie Nový Jičín přišla záhy a Jiří Klein instituci svérázným způsobem vede už třetí rok. "Snažím se ve státní správě aplikovat podobné svobodné principy, se kterými jsem se setkal v předchozím zaměstnání," vysvětluje. "Výzvy mě baví. Když někdo řekne, že něco nejde, snažím se dokázat pravý opak. Stejně jako jsem vylezl na údajně nepokořitelnou sopku, postupuji i v práci," usmívá se energicky. Neustále hledá cesty, jak lidem co nejlépe pomoci – například když někdo potřebuje nastartovat auto, Jiří Klein a jeho tým vezmou kabely a vyráží na místo.

Strážníci mají podle něj mnohdy nevděčnou práci coby svědkové negativních společenských jevů, kdy musí lidi pokutovat a kárat. "Obecně také nejsme tak oblíbení jako třeba hasiči. Chci, aby moji muži byli ve svém zaměstnání spokojení a to se snad daří."Oceněný Laskavec Jiří Klein

HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.