Evropská třída v Praze před 30 lety ještě jako Leninova (vítání Michaila Gorbačova).
Foto: ČTK
Výstřel z Aurory před 100 lety měl osudový dozvuk i v Česku. V minulém čísle jsme pátrali po Leninových sochách, teď hledáme "jeho" ulice a náměstí. V Itálii a Německu jsou po rudém carovi stále nazvány desítky míst, u nás už ani jedno. Jak se dnes jmenují?

Až donedávna jí mnozí místní, zejména ti starší, říkali "Leninka". Ze setrvačnosti a někteří možná i z přesvědčení. Z Leninovy třídy je dnes Evropská, kdysi to byla Kladenská. Podle vůdce bolševické revoluce v Rusku, jež se navzdory svému názvu odehrála v listopadu a od níž právě uplynulo 100 let, byla dlouhá ulice vedoucí z letiště pojmenovaná mezi lety 1967 a 1991.

I dnes podél "Leninky" visí na stožárech portréty staršího muže s bradkou. Není to však Vladimír Iljič, ale americký zakladatel globální smažírny kuřat Colonel Sanders. Ve zdejší budově bývalé "vokovické Sorbonny" čili Vysoké školy politické Ústředního výboru KSČ dnes sídlí Fakulta tělesné výchovy a sportu UK. Místo Tuzexu, prodejny západního zboží za valuty, vznikla v 90. letech pobočka Citibank a nyní je tu posilovna.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.