Zenový parčík 2 ar(t) od Josefa Pleskota v Litomyšli
Foto: archiv autora

Vracím se z Beskyd, z nejvýchodnější části mého revíru, kde jsem byl zkontrolovat, jak probíhají práce na rekonstrukci vyhořelé chaty Libušín, již navrhl Dušan Jurkovič. Hrubá stavba repliky rychle roste, tesaři koncertují, někteří si pískají, dřevo voní. Představuji si, jak asi dopadnou nástěnné malby podle návrhů Mikoláše Alše, ale to se dozvím až za dva roky. Jedu tedy do metropole, abych mohl sepsat protokol. Hned na serpentinách do bečevského údolí začíná hustě pršet − a prší neustále: děsím se toho, že bude lít až do Prahy a dálnice sužovaná zúženími se promění v řeku, což některé borce jistě povzbudí k sešlápnutí plynu. V Olomouci to raději vezmu přes kopce na Hradec Králové. Dobrá volba, neboť v Moravské Třebové již slunce odstrčilo mračna. Pročištěný vzduch nabízí daleké výhledy i bez dalekohledu.

V Litomyšli zastavím, abych se občerstvil. Dělám to pokaždé, když tímhle umění a architektuře zaslíbeným městem projíždím, protože se to prostě vyplatí. Když se letos konala Smetanova výtvarná Litomyšl, proběhlo tady najednou 20 výstav. V desetitisícovém sídle! Na náměstí zakupuji pralinky a navštěvuji Galerii Miroslava Kubíka, abych se seznámil s výsledky česko-italského malířského sympozia. Za Česko vystavují: Vladimír Skrepl, Viktorie Valocká, Radim Langer. Za Itálii: Alessandra Draghi, Chiara Giorgetti, Virginia Dal Magro, Cristiano Rizzo. Pozoruhodný mix. Máloco potěší jako dobrý obraz, na výstavě jich visí spousta − však se do 11. listopadu můžete sami přesvědčit o jejich kvalitě. Vše je tu blízko.

HN

Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.