Miroslav Olšovský
Foto: Radek Brousil
Současná česká poezie je nepřehlédnutelná, má své čtenáře a posluchače, vydavatele i překladatele. Co knihkupce? To je horší, ale najdou se. Tomu, jakým způsobem básně vypovídají o světě, v němž žijeme, se vůbec nic nepodobá. Kdo chce vědět a vidět, jak jazyk, který denně používá, vyhlíží v celé své kráse i hrůze, měl by číst verše. A především ty nové. Jeho řeč pak třeba bude skromnější, přesnější, ostražitější. A on sám bude háklivější na prázdná slova všudypřítomných médií. Možná. Básník, prozaik a dramaturg literární kavárny Fra Petr Borkovec připravil pro magazín ego! cyklus, v němž představuje výběr českých básníků. Spíš mladších. A velice různorodých! Rubriku fotografiemi doprovází Radek Brousil.
V básnickém cyklu představujeme tyto autory:

◼ Jakub Řehák
◼ Jonáš Hájek
◼ Jitka N. Srbová
◼ Adam Borzič
◼ Martin Poch
◼ Elsa Aids
◼ Kamil Bouška
◼ Miroslav Olšovský
◼ Milan Děžinský
◼ Marie Iljašenko
◼ Luboš Svoboda

Básně už nepíšu

1.

Básně už nepíšu,
básně jsou k ničemu
Jednou mi jedna žena řekla,
co my, co nepíšem,
co máme dělat
Jak to ze sebe dostat

Nechci už psát,
chci být s těmi,
co zůstali němí

To jenom v dětství
svitla mi naděje,
že básní uchopím svět
Ale nic se nestalo
Psát básně je k ničemu

Miroslav Olšovský (1970)

je básník, prozaik a také vědec se zaměřením na ruskou literaturu a kulturu. Pracuje ve Slovanském ústavu Akademie věd ČR, žije v Praze.

Jako rusista se podílel například na prvním (a velice zevrubném) výboru z básní a próz zásadní postavy ruského undergroundu Igora Cholina. Olšovský vydal dvě básnické sbírky (Záznamy prázdnot; Průvodce krajinou) a prózu Líčení. Je rovněž autorem vizuální a konkrétní poezie. Zde publikované básně pocházejí z rukopisné sbírky Nicotnosti, v níž Olšovský staví do středu zájmu samo slovo (a samu báseň, která se ze slov – pro leckoho překvapivě – skládá!). Autor totiž vyznává – společně s mnoha ruskými undergroundovými básníky, jejichž odkaz pozoruhodně rozvíjí –, že především slovo, jazyk sám, psaní samo jsou v poezii pravou skutečností. Jeho texty si často místo misky nahnilých jablek na stole nebo klapotu dívčích podpatků v mlze všímají například nedopsané básně nebo zahozeného verše a dělají to všemi smysly, stručně a vždy s drtivou melancholií.

Na otázku, zda by podepsal výrok německého básníka Güntera Eicha, který směrem k básníkům a básním řekl "Buďte pískem, ne olejem v soukolí světa!", Miroslav Olšovský odpověděl: "Ano, podepsal. Poezie je vzpoura. Každé její slovo protestuje proti běžné skutečnosti, proti převládající průměrnosti světa – poezie je roztržka s prostředností řeči. A ukazuje realitu, jakou nikdo nechce, jakou by nejraději odvrhl jako cosi nepředstavitelného a nesnesitelného, jako nějakou temnou a nesrozumitelnou tíhu."

 

7.

zastavit se
na rohu ulice
a ještě se spatřit,
jak ses zastavil
na rohu ulice,
a vidět,
že to nejsi ty,
kdo se zastavil
na rohu ulice,

zvnějšku je to člověk,
ale co je zvnějšku

Jazyk v ubývání
a meze v bolesti

 

8.

Zdál se mi sen
jako výbuch v hlavě

Báseň

Začínala veršem, který končil slovy
dlažba, kámen

Dál si to nepamatuji
Nezbylo nic,

povozy,
nože vran,

Mandelštam.

 

11.

HN

Ještě na vás čeká 10 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.