Plněné vinné listy Dolmades
Foto: Pavel Vítek
Řekové milují jídlo. Ať už jsou to králičí stifado, grilované jehněčí, masové kuličky, plněné zelné či vinné listy... O tom nemůže být pochyb.

Říká se, že civilizace vznikla u stolu. Už jen proto je jasné, že Řekové museli být u toho. Se svými olivami, hrozny, medem, šťavnatou zeleninou, ovocem… S rozsáhlými pastvinami, na nichž kozy a ovce spásají voňavé bylinky. A hlavně s příznačnou srdečností, s níž tenhle temperamentní a pohostinný národ stoluje.

Jídlo v první řadě

Řekové málokdy jedí celé menu o více chodech na jednom místě. Zpravidla přecházejí z restaurace do restaurace. Pokud se neodbudou v rychlém občerstvení nejčastěji tradičním gyrosem, může mít gastronomická procházka hned několik zastavení. Někde je to káva a zákusek, jinde zase pár předkrmů. Těm říkají "mezedes" a na stole představují shluk mnoha talířků a misek s nejrůznějšími pastami, sýry, olivami… a také nakládanou, grilovanou či plněnou zeleninou. Pak se zamíří do taverny třeba na ryby, masa, prostě na velké jídlo. Stolovat se dá v téhle zemi dlouho do noci, není problém, aby vám v podniku uvařili i po desáté hodině. Vždyť plný žaludek je na prvním místě a host přece nemůže odcházet hladový.

reklama
HN

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.