Aktivista Pavel Vodička a veřejná lednice u pražského Café Na půl cesty
Foto: Lukáš Bíba
Otevřeš ledničku, zadarmo si vezmeš, na co máš chuť, a ještě tím pomáháš světu. Česko po německém vzoru zavádí veřejné spižírny, které však zatím moc nefungují. Sdílené chladničky buď zejí prázdnotou, nebo je obléhají bezdomovci.

Naděžda je tu s námi! Její útroby se otvírají," křičí moderátor na rozhlasovém záznamu téměř v extatickém zanícení. Přesně před rokem se v populární kavárně pražského kina Bio Oko odehrál happening. Během akce Zažít město jinak tam slavnostně pokřtili první "veřejnou lednici" v Praze 7. Dostala dokonce i jméno. Naděžda.

Lidé do ní měli nosit jídlo, které nestačí spotřebovat. Předpokládalo se, že do komunitní chladničky, již kavárna od kohosi dostala darem, poputují i neprodané a nevyužité potraviny z obchodů a restaurací. Když to funguje v Berlíně, kde mají takových spižíren 36, proč by nemohlo i v Praze. Lidé sdílí auta, knihy, vyměňují si oblečení, mohou "šérovat" i jídlo.

HN

Ještě na vás čeká 95 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.