Zářijové čtení
Foto: archiv nakladatelství
Původní česká próza, povídky světových autorů anebo třeba básně - soubor veršů Ivana Blatného z posledního období.

A co když je to pravda
Bernhard Schlink: Letní lži, Prostor

"Pravda a to, co vyjadřuje − co tím Anna myslí? Současně si kladl otázku, zda by jí měl povědět o Renée. Teď hned, protože později by bylo pozdě. Jenže proč by to později bylo příliš pozdě? A pokud by to šlo i později, proč to tedy vůbec musí být?"

Jinými slovy − proč se raději neuchýlit k drobné lži či k elegantnímu mlčení, než se trápit pravdou? Hlavní hrdina povídky Noc v Baden-Badenu, úspěšný dramatik, který volně proplouvá životem i milostnými vztahy, se nakonec rozhodne to s pravdou zkusit. Snad o tom všem − i o sobě − Anně napíše. Možná. Na to, aby si s ní promluvil otevřeně, nemá odvahu. Tu koneckonců postrádá i spisovatel, který v povídce Dům v lese svou rodinu raději odřízne od civilizace, než aby čelil úspěchu své ženy. Než aby i sám sobě přiznal, jak moc ho vlastní nezdar frustruje. A hrdinka poslední povídky Cesta na jih pak musí dojít až na konec, doslova na konec života, aby dokázala připustit, jak zásadní byl pro ni rozchod s první láskou − a že se odehrál podstatně jinak, než si sama roky namlouvala…

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.