Hory v Jižním Tyrolsku
Foto: IDM Südtirol/Clemens Zahn
Severoitalská provincie Jižní Tyrolsko nabízí nádherné výhledy na horské masivy, na podzim okořeněné příležitostmi k sezonním gastrozážitkům, turistice i cyklistice. Budou se konat slavnosti kaštanů a mladého vína nebo třeba festival místní lahůdky, špeku. Cyklisté si mohou neomezeně projet horskou etapu nebo poznat kraj díky vinným stezkám.

Slavnost Törggelen

Törggelen, oslava kaštanů, mladého vína a podzimu, se zrodila v údolí Eisacktal/Valle Isarco. Lidé sem vyrážejí na dlouhé procházky, které končí v šencích na statcích a ve vesnických hospodách, některé se dokonce otevírají jen pro příležitost Törggelen. Selky snáší na stůl obrovské Schlachtplatte – talíře s opečenou slaninou, kysaným zelím, jihotyrolským špekem, párečky Kaminwurzen a knedlíky. Dalším chodem jsou pečené kaštany, jejichž stromy bývaly v údolí Eisacktal tradičně zdrojem obživy. Jídlo zakončí sladký smažený dezert Krapfen. Podává se také domácí víno, někde burčák.

Slavnost TörggelenNa procházku můžeme doporučit slavnou kaštanovou stezku Keschtnweg. Ta vede po hřebenech eisacktalských kopců – začíná ve Vahrnu/Varna u Brixenu/Bressanone a končí téměř v Bozenu/Bolzanu. Prochází krásnými městečky, jako například Klausen/Chiusa, Barbian/Barbiano a Feldthurns/Velturno. Lze si ji rozložit do několika dnů, je dlouhá asi 60 kilometrů. Törggelen oficiálně začíná 7. října v 19 hodin a skončí začátkem prosince.

www.eisacktal.com

Špekový festival Speckfest

SpeckfestivalKdyž se řekne špek, spousta lidí si představí hodně tuku a masa pomálu. Jinak je tomu však u špeku jihotyrolského. Jedná se o mírně uzenou a sušenou šunku s nezaměnitelnou chutí a vzhledem, která zraje až šest měsíců a používá chráněné zeměpisné označení CHZO. Vše, co souvisí s jihotyrolským špekem, představí Speckfest, špekový festival.

Slavnost se koná o víkendu 30. září a 1. října ve vesničce Santa Maddalena/St. Magdalena v údolí Villnöss/Val di Funes, kde se narodil slavný jihotyrolský horolezec Reinhold Messner. Návštěvníci zde mohou ochutnat nejrůznější špeky jihotyrolských producentů, ale i speciality, které se z této lahůdky vaří. Nebudou chybět ani stánky s typickými místními produkty. 1. října se bude volit královna festivalu a návštěvníci se mohou těšit na "Specküberraschung", tedy tradiční překvapení Hanse Mantingera, uměleckého mistra v krájení špeku, který vytváří nejrůznější špekové kreace. 

Návštěvu festivalu lze spojit i s turistikou, vesnice Santa Maddalena leží pod působivým zubatým hřebenem Geisler/Odle.

www.speckfest.it

Mezinárodní horský summit

HN

Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Máte již předplatné? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.