Robin Krčmář s přítelkyní Anette Prokešovou před Pasta Truckem
Foto: HN – Lukáš Němeček
Rychlé občerstvení může leckomu nahánět hrůzu. To ale většinou neplatí u food trucků, které fastfoodovému světu vylepšují pověst. Jaké to je být gastronomádem?

Fenomén dodávek, které jen tak zaparkují uprostřed ulice, otevřou okénko a v doprovodu lákavých vůní krmí náhodné kolemjdoucí, má své kořeny v Americe. Dokonce se uvádí, že historicky první food truck v podobě přestavěného dostavníku prodával čerstvé jídlo kovbojům už v roce 1866.

Koně postupem času vystřídaly motory a palivo, přičemž velkým množstvím food trucků se dnes pyšní například Anglie, Španělsko či sousední Polsko. Ani Česko nezůstává pozadu a pokusy o pouliční prodej jídla připravovaného srdcem a z kvalitních surovin už pár let probíhají i u nás.

Jen s legislativou ohledně prodejních míst ve veřejném prostoru to tady food truckeři nemají tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát: složitá administrativa, dlouhá doba vyřizování a mnohdy zbytečné úsilí je nakonec zahání na soukromé akce, koncerty či food festivaly. V tom lepším případě si domluví místo na soukromém pozemku, aby aspoň trochu dostáli své americké předloze.

Být food truckerem znamená být součástí specifické komunity a ztotožnit se s kočovným životním stylem, který je často tvrdý a nekompromisní. Přináší však něco, po čem tihle lidé bytostně touží: svobodu. Přesto kaž­dý nomád jednou začne hledat svůj přístav, a tak provozovatelé "jídelních vozů" otevírají bistra a restaurace nebo o tom alespoň sní.

Sbohem špagetám s kečupem

Ačkoliv Robin Krčmář i jeho přítelkyně Anette Prokešová studovali umělecky zaměřené vysoké školy, brigády v kavárnách, restauracích a barech během studií je přivedly až k italské gastronomii. "Pracovali jsme spolu v jednom brněnském bistru, které provozuje rodilý Ital," vzpomíná Robin. Rozhodli se využít mezery na českém trhu a výsledkem je originální Pasta Truck − dodávka prý ještě ze západního Německa, která už dva roky brázdí ulice nejen moravské metropole.

"Naše těstoviny jsou výživné, rychlé a jednoduché na přípravu, i když to není úplně typické jídlo pro food truck, kde většinou figurují americké speciality. Chtěli jsme být trochu odlišní," vysvětluje originální zaměření svého auta Krčmář.

Když přišli na úřady s tím, že budou vyrábět čerstvé těstoviny přímo v autě, všichni si prý ťukali na čelo. Našli si proto prostor kousek za Brnem, který z původních kanceláří rekolaudovali na velkou kuchyň. Postupně vymysleli také způsob, jak vytvořit pohyblivou přípravnu, která s nimi cestuje na vícedenní akce.

reklama

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Máte již předplatné nebo registraci? Přihlaste se.
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.